Nejprve si upřímně řekněme, jak to v praxi obvykle chodí.
Flexibilita a adaptabilita jsou 2 důležité faktory v podnikatelském prostředí, které vyžaduje stále více změn. Výrobní závody čelí nestálosti poptávky a nárůstu složitosti, zatímco činnosti potřebné ke snížení nákladů, uvedení produktů na trh a splnění plánů na zlepšení musí pokračovat. Snadno se tak stane, že čelíte problému nedostatku kompetentních zdrojů nebo dokonce skončíte v kritické provozní situaci, ne-li ve skutečné krizi. Když je vedení závodu v těchto situacích, často se zdráhá přijímat externí podporu. Je zcela běžné, že i přes nedostatek zdrojů ke zvládání kritických situací nechtějí přijímat žádnou vnější pomoc. Často je důvod docela snadný: vědí, že to nepomůže, naopak to vytvoří další problémy.
Existuje opravdu mnoho způsobů, jak externí podpora může způsobit další problémy v závodě, nejběžnější jsou „zaměření“ a „nepráce“. Přicházející podpora je často zaměřena na konkrétní téma, které má být řešeno, na jeden aspekt businessu, nikoli na celkové aktivity firmy/závodu. „Zaměření“ ze strany podporovatelů přesouvá zdroje, pozornost, čas k položce, která má být vyřešena, čímž vzniká nedostatek pozornosti na všechny ostatní činnosti, které závod má. To vytváří další problémy pro manažment, který sice uvidí jeden problém vyřešený, ale objeví se mnoho dalších. Podpora je často prováděna „nepracovními“ aktivitami, to znamená, že externí podpora přichází jen proto, aby „řekla, co se má dělat“, a ne aby dělali práci. Tým závodu, který čelí nedostatku zdrojů, nezískává více lidí, aby na problému pracovali, ale pouze více lidí, kteří říkají, co by se mělo dělat.
Navzdory tomu, že viditelný problém je jen jeden, je třeba chápat a respektovat celou situaci závodu. Podpora by neměla být tlačena dovnitř, ale vtažena vedením závodu. Externí podpora musí provádět aktivity s přidanou hodnotou, které pomohou vedení závodu a zabrání vytváření dalších problémů v organizaci. Každý poradce, který přijde do závodu, udělá práci, vyřeší problém a vystoupí, aniž by nadělal problémy, bude kdykoli vítán zpět. Pokud s tímto souhlasíte, můžeme pokračovat dál.
Být nezávislý konzultant je úžasná práce. Přináší dynamiku, výzvy a možnost nahlédnout do zákulisí různých firem. Od lokálních závodů až po zahraniční korporace. Každý projekt je jiný a umožňuje mi využít analytické myšlení, zkušenosti z různých oblastí a schopnost rychle se přizpůsobit. Je to adrenalin, intenzita a pocit úspěchu, který máte, když klientovi pomůžete dosáhnout něco velkého.
Jedna ze spoluprací začala jako standardní konzultantská mise plánovaná na 1/2 roku. Analýzy, měření, návrhy změn – všechno, co jsem jako konzultant ale i manažer v minulosti dělal. Časem se spolupráce překlopila z krátkodobé na dlouhodobou až mě pozvali na letní teambuilding. Seděl jsem mezi zaměstnanci, pil pivko, jedl pokrmy z grilu, hráli jsme hry – a tehdy mi to došlo.
🔔 Už nejsem externista.
Byl jsem vnímaný jako někdo, kdo je součástí jejich světa, kdo rozumí nejen procesům, ale i tomu, co je pro ně důležité. Vlastně pro ně už nejsem ani konzultant… Vrtalo mi to v hlavě. Když nejsem konzultant, co teda jsem?
Jsem pro ně “neexekutivní člen vedení”, skutečně tuto roli vykonávám, přestože to tak nahlas nenazýváme.
Začal jsem si uvědomovat, že mě baví být blíž k firmě. Nejen v číslech a strategiích, ale i ve vztazích. Baví mě, když
🔹mám čas pochopit nejen procesy, ale i kulturu firmy, její lídry a tým,
🔹mohu dlouhodobě sledovat, jak firma roste a prosperuje,
🔹firmě mohu pomoci překonat krizi, která občas přicházejí.
Pracuji v takové pozici několik dní měsíčně, co mi umožňuje zůstat nestranný a nebýt pohlcen každodenní operativou. Ale zároveň jsem dostatečně blízko na to, abych rozuměl firmě a jejím výzvám. Dlouhodobé budování vztahů a pochopení firmy ze všech stran mi umožňuje přinášet větší hodnotu. Je to jiné než intenzivní konzultantské mise. Méně adrenalinu, ale víc naplnění.
🧠 Na řešení konkrétních velkých a chronických problémů, kdy se zákazník odhodlá požádat o pomoc zvenčí, využívám osvědčené METODY PRO ANALÝZU A ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ. Přestože vám nejsem schopný říct nic víc, než co si sami můžete najít na internetu či v odborné literatuře. Zásadně si vyžádám vytvoření řešitelského týmu, s kterým následně INTERNĚ spolupracuji.
🤷♂️ Dobrý dodavatel řešení musí mít něco navíc. Schopnost nalézt vždy cestu k řešení, přizpůsobit téma úrovni účastníků, propojovat své kontakty s klientem, předávat téma zajímavou a efektivní formou, udržovat dialog, inspirovat ke zvídavosti, flexibilně reagovat na podněty od kohokoliv u klienta, společně s účastníky objevovat...
Naprosto výjimečně jsem "školitel".
✅ Za splnění 3 základních podmínek, čas, peníze a důvěra, vždy splním zadání.
✅ Klient si ze zakázkou kupuje know-how.
✅ Vytvářím prostor pro změnu – v tomto jsem originální.
✅ Prostor, kde lidé otevřeně mluví o tom, co funguje a co nefunguje.
✅ Prostor, kde lidé mají možnost uvědomit si potřebu změny.
✅ Prostor, kde si velmi často lidé SAMI navrhnou funkční opatření.
✅ Prostor, kde rapidně roste pravděpodobnost, že se potřebné změny procesů, firemní kultury, komunikace nebo třeba organizační struktury opravdu uskuteční.
✅ Ať už řešíme úlohy v mikrotýmu nebo je potřeba pohnout s celou firmou.
Případná školení doporučuji pouze integrovat do projektu, kde je to pravé kouzlo v práci na úrovni celé skupiny, ne jednotlivců. Ta teprve hory přenáší.
Není to o dávání rad zvenčí, ale kromě vyřešení konkrétního zadání jde o odhalení vnitřních potenciálů, které skupina sama identifikuje. Protože díky tomu si za nimi také stojí. Tam se rodí závazek a odpovědnost. Lidé nachází motivaci k realizaci věcí, protože k nim dospěli společně a mají pro ně skutečný význam.
Živý plán konkrétních kroků a strategie - to jsme někde uprostřed projektu.
🎯 Na konci naší spolupráce je proměněná firma nebo tým s daleko vyšší schopností samostatné adaptace v budoucnu.
👉 Nemak Slovakia s.r.o., VIII - XII 2018
👉 Draxton Brno s.r.o. (skupina GIS Mexico), od III 2022